سامانه های خبری
  آزادیخواهان مشهد  
  پیک نت  
  خبرگزاری جبهه دمکراتیک  
  پیک ایران  
  امروز  
  ایران امروز  
  ایسنا  
  گزارشگر  
  خبر گزاری کار  
  بی بی سی  
  ایران خبر  
  خبر نامه گویا  
  خبر گزاری جبهه دموکراتیک  
 
ليست سايتها
  نهضت آزادي  
  گويا  
  تكتاز  
  هادي خرسندي  
  نيمروز  
  جبهه متحد دانشجویی  
  نبوی آن لاین  
  سايت مبارزان  
  مهندس طبرزدی  
  شورای فرهنگی  
  ایران امید  
  آژانس خبری آینده سازان  
  نشریه 18 تیر  
  و ...  
 
تماس و چت
ارسال پيغام بهYahoo Messenger یا هو مسنجر دفتر طوس
 
رادیوهای برون مرزی
  رادیو صدای ایران  رادیو صدای ایران  
  رادیو فردا  رادیو فردا  رادیو فردا  
  رادیو یاران  
 
آرشیو سایت
  06/01/2003 - 07/01/2003  
  07/01/2003 - 08/01/2003  
  08/01/2003 - 09/01/2003  
  09/01/2003 - 10/01/2003  
  10/01/2003 - 11/01/2003  
  11/01/2003 - 12/01/2003  
  12/01/2003 - 01/01/2004  
  01/01/2004 - 02/01/2004  
  02/01/2004 - 03/01/2004  
  03/01/2004 - 04/01/2004  
  04/01/2004 - 05/01/2004  
  05/01/2004 - 06/01/2004  
  06/01/2004 - 07/01/2004  
  07/01/2004 - 08/01/2004  
  08/01/2004 - 09/01/2004  
  09/01/2004 - 10/01/2004  
  10/01/2004 - 11/01/2004  
  12/01/2004 - 01/01/2005  
  01/01/2005 - 02/01/2005  
  صفحه اصلی  
  براي دريافت کتاب «سیر تحول و عوامل بحران مداوم آن» اثر دکتر حسن ماسالی اينجا را کليک کنيد
 
  براي دريافت کتاب « اقتدارگرايان عليه حقوق بشر » اثر حشمت الله طبرزدي اينجا را کليک کنيد
 
 

Free All Political Prisoners in Iran NOW
به نام يزدان پاك
پاينده و آزاد ايران
16/4/83
بيانيه اتحاد ملي دانشجويان در مورد سالگرد 18 تير
هجدهم تيرماه 1378، روزي كه در آن دانشجويان ملعبة سياستهاي استبدادطلبي قرار گرفته و قرباني هزينه آزاديخواهي و آزادانديشي گشته است.
چنين روزي در تاريخ كهن ايران به ثبت مي‌رسد و نويسندگان و مورخان بر مظلوميت دانشگاه و دانشجو خواهند نگاشت. جفا به حدي رسيده بود كه دشمنان آزادي و روشنگري بر دل روشنفكران و دگرانديشان شبيخون زده و بر كتابچه‌هاي آنان لكه‌هاي ظلم و بيداد را حك نموده و فرياد دادخواهي را در نفسها حبس و سينه‌هاي سرشار از داد را شكافتند.
سركوب نسل نوانديشي كه در تاريخ ايران متمدن بي‌سابقه است. گرچه در اين روز اعتراضات دانشجويان به وضع موجود، به شديدترين وجه ممكن سركوب و فعالين سياسي دانشجويي را بازداشت و به زندانهاي مخوف افكندند ولي چنين واقعه‌اي به عنوان يك نماد روشن در تاريخ اعتراضات جامعه دانشگاهي ايران قلمداد گشته و سرلوحه آزادانديشان آينده ايران قرار خواهد گرفت. اما آنچه در اين ميان بيش از پيش بر جسارت حكومت بر فضاي مقدس و منزه دانشگاه افزود حبس فعالان جوان دانشجويي و تعيين جايزه و افتخار براي آمران و مسببان اين واقعه بوده است.
اين تشكل دانشجويي در واقعه كوي دانشگاه تهران با زنداني شدن اعضاي اصلي آن آقايان: رضا پهلوانزاده، مهدي مصباح، رضا اشرف‌پور، حسين يكتا، منوچهر محمدي، غلامرضا مهاجري‌نژاد، بابك، پيمان پيران، اكبر محمدي، خانم هاشمي، خانم شانسي، افشين و نوربخش ابراهيمي، علي قربانپور، مصطفي پيران، حميد عليزاده، عطا مرادي و چندين نام آشناي ديگر، بيشترين هزينه را متحمل شده است. اگر چه در راستاي دموكراسي بر آن مفتخر است و مي‌باشد.
كوي دانشگاه تهران يورش نابخردانه عاملان حاكميت جهل، تزوير و كژانديشان را در لايه‌هاي ديوار ساختمانهاي 14، 15، 16 و 18 مكتوم نموده و سكوت‌وار همچون آتشي در زير خاكستر فريادهاي اعتراضي مملو از حزن را در خود حبس نموده است. بي‌شك ديوارهاي استوار بر مظلوميت دانشجو گواهي خواهند نمود. اكنون كه به سالگرد آن واقعه نزديك مي‌شويم حاكميت جهت جلوگيري از تجمع و حركات اعتراض‌آميز، كوي دانشگاه تهران را در تاريخ 4/4/83 تعطيل اعلام نموده و دربهاي ساختمان را پلمب نموده است تا شايد از اين طريق از تظاهرات دانشجويي در محل واقعه ممانعت بعمل آورد. اما دانشگاهيان فرهيخته ايران با حمايت قشرهاي مختلف مردم جامعه، يادواره چنين روزي را گرامي خواهند داشت و در پاسداشت آن و نفي هرگونه سياستهاي تكروي و نافي حقوق مشروع ملت شركت خواهند جست و به بهترين وجه ممكن آن را به نمايش جهانيان در خواهند آورد.
تشكل فوق ضمن دعوت حضور گسترده مردم در چنين روزي -كه در حق دانشگاهيان جفا شده است- خواهان فرياد اعتراضي نسبت به روند تهديد دگرانديشان سركوب، حذف و محدوديت آزادي‌ها و تمكين به حقوق حقه مردم خواستار آزادي همه فعالين دانشجويي محبوس بوده و از كليه مجامع مدافع حقوق بشر داخلي و بين‌المللي خواستار اعمال فشار بر حكومت جهت آزادي كليه زندانيان سياسي و عقيدتي مي‌باشد.
اتحاديه ملي دانشجويان و فارغ‌التحصيلان ايران
متشكل از:
كميته دفاع دانشجويان از زندانيان سياسي
سازمان دانشجويان روشنفكر ايران
سازمان ملي دانش‌آموزان ايران
www.daneshjooyan.org
---------------------
انجمن دفاع از حقوق بشر درایران-مونترآل-کانادا
برگزار ميکند:
نمایشگاه عکس بمناسبت پنجمین سالگرد جنبش دانشجوئی

همبستگی با دانشجویان برای اعتراض به نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر درایران

پنجشنبه 8 July/Juillet، ساعت6 الی 7 بعد از ظهر
مقابل دا نشگاه کبک در مونترآل ( (UQAMتقاطع ST-Catherine و ST-Denis
جمعه 9 July/Juillet، ساعت 6 الی 7 بعد از ظهر
مقابل دا نشگاه کنکوردیا ( (Concordia 1455 boul. de Maisonneuve O
----------------
۱۸ تیر سر آغاز تحولات در جنبش دانشجوئی
۱۸ تير براي جنبش دانشجوئي با وجود اينکه عمري از آن نمي گذرد، در جايگاهي همانند ۱۶ آذر نشسته است، روزي که در تاريخ ثبت شده و جنبش دانشجوئي همه ساله ياد آن را گرامي مي دارد.بر پيشاني اين دو روز ، مهر تهاجم دو رژيم استبدادي به جنبش دانشجوئي خورده است. ۱۶ آذر روز حمله وحشيانه مامورين رژيم استبدادي شاه به دانشکده فني دانشگاه تهران و کشتار سه دانشجو و ۱۸ تير روز تهاجم رژيم فقها به خوابگاه دانشجويان دانشگاه تهران و دست يازي به جنايات بي سابقه است.

گرچه از ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ بيش از نيم قرن گذشته است ولي زمان، جنايت رژيم شاه را ازياد نبرده است. از ۱۶ آذر تحت گذشت زمان آثاري نمانده است ولي از ۱۸ تير که ۵ سال از آن ميگذرد، هنوز آثار جنايات باقي است. احمد باطبي که با برافراشتن پيراهن خونين ياران خود، جنايات رژيم فقها را در جهان فرياد کرد و با تحمل شکنجه هاي وحشيانه و با مقاومت سرافرازانه از زندان به سمبل مقاومت جنبش دانشجوئي تبديل گرديد، هم اکنون در اسارتگاههاي رژيم اسلامي ايران بسر ميبرد. هنوز آثار زخم ها و شکنجه ها بر تن دهها دانشجو باقي است.
جنبش دانشجوئي در ۱۸ تير آسيب هاي زيادي ديد. دانشجويان که انتظار آنرا داشتند که داد آنها از بيدادگران ستانده شود، در صندلي اتهام نشستند و محکوميت هاي چندين سال را متحمل شدند. اصلاح طلبان حکومتي که باحمايت بيدريغ جنبش دانشجوئي به قدرت برگشته بودند ، دانشجويان را تنها گذاشتند و آنها را به " آرامش فعال " دعوت کردند.
ضربات وارده بر جنبش دانشجوئي در ۱۸ تير ، تنها گذاشتن آن توسط اصلاح طلبان و تجويز مشي " آرامش فعال " و " بازدارندگي فعال " نتوانست جنبش دانشجوئي را از پا در آورد. جنبش دانشجوئي از ۱۸ تير تجربيات فراوان آموخت و دريافت که پويائي و حيات آن نه در پيوند با قدرت ، بلکه در فاصله گرفتن از حکومت و جناح هاي آن و حرکت از موضع مستقل است . در سال هاي اخير تلاش و مبارزه جنبش دانشجوئي براي پاسداري از آرمان هاي آزاديخواهانه و دموکراتيک و نيز مخالفت روشن و بي خدشه با تمامي دستگاه استبداد و ولايت در ايران ، نقشي ويژه و پيشرو به آنها داده است . در واقع دانشگاه مظهر دگر انديشي است و قصد اين نهاد همواره اين بوده که جواناني تحصيل کرده و دگرانديش به جامعه تحويل دهد و به يک عبارت تجربه آزادي را به عرصه هاي ديگر در جامعه بکشاند. همين امر در اصل باعث مي شود که حکومت اسلامي ايران به اشکال گوناگون و خشن در سطحي وسيع دانشجويان را زير فشار سرکوب و اختناق قرار دهد و آنها را دستگير و به زندان محکوم کند.

دفتر تحکيم وحدت به عنوان بخشي از جنبش دانشجوئي که دوره طولاني را در پيوستگي کامل به حکومت گذرانده بود و جزء جبهه دوم خرداد به حساب مي آمد ، از اصلاح طلبان حکومتي فاصله گرفت ، بتدريج در جايگاه نقد قدرت حاکم نشست ، از جبهه دوم خرداد بيرون آمد و عزم خود را براي گسترش دموکراسي در کشور اعلام کرد.
تحولات در دفتر تحکيم وحدت ساده و آسان پيش نرفت و همراه با ريزش نيرو و کاهش فعاليت آن بود. گرايشي که در درون اين تشکل از جانب جناح محافظه کار حکومت حمايت مي شد ، با وجود کارشکني ها نتوانست روند تحولات را متوقف سازد. تداوم اين تحولات در دفتر تحکيم وحدت بازگرايشي را شکل داد که به فراکسيون " سنتي " معروف گرديد که در پيوند با اصلاح طلبان حکومتي بودند. چالش بين دو گرايش سنتي و مدرن ، وقفه طولاني مدت در برگزاري جلسات دفتر تحکيم وحدت و انتخاب شوراي رهبري آن بوجود آورد. اما سرانجام اين تشکل موفق گرديد بر مشکلات دروني فائق آيد و با انتخاب شوراي رهبري جديد بر فعاليت هاي خود تداوم بخشد.
فاصله گرفتن از قدرت و رويکرد به نقد آن زمينه را براي اتخاذ مواضعي که براي جنبش دانشجوئي حياتي است ، فراهم آورد:

- جنبش دانشجوئي به نقد راديکال از جنبش دوم خرداد و اصلاح طلبان حکومتي روي آورد و به اين درک دست يافت که گفتمان اصلاح از درون ، به پايان رسيده و پروژه دوم خرداد شکست خورده است و مردم از اصلاح طلبان حکومتي قطع اميد کرده و در جستجوي راههاي ديگر براي استقرار دمکراسي در کشور هستند.
- جنبش دانشجوئي ضرورت تشکيل جبهه فراگير دمکراسي خواهي را دريافت و اعلام نمود که ائتلاف گروههاي دموکراسي خواهي را اصلي ترين اولويت خود در عرصه سياست مي داند.
- جنبش دانشجوئي که با حضور گرايش هاي مختلف فکري - سياسي در درون خود مواجه بود و ساختار دفتر تحکيم وحدت ظرفيت ضرور را براي پذيرش و حضور اين گرايش ها را نداشت ، به ضرورت تشکيل پارلمان دانشجوئي بمثابه ارگان متحد کننده دانشجويان رسيد. اين امر گام بلندي در ايجاد ساختاري است که ظرفيت لازم براي پذيرش گرايش هاي گوناگون فکري - سياسي را دارد.
- در درون جنبش دانشجوئي بعد از انتخابات اول اسفند ، گرايش جمهوريخواهي سکولار روز به روز افزايش يافته است . برخي شواهد حاکي از آن است که نيرويي در اين جنبش تقويت مي شود که آينده ايران را در جمهوريخواهي سکولار مي داند و براي تحقق آن تلاش مي کند.
امروز جنبش دانشجوئي در جايگاه خود نشسته است و بر پايه تجربه و خرد خود حرکت مي کند. اين امر اگر چه آسيب پذيري آن را در مقابل يورش هاي حاکميت فقها بالا برده است ، ولي به اين جنبش توان تازه اي بخشيده است تا ظرفيت خود براي پذيرش طيف هاي مختلف فکري - سياسي ارتقاء بخشد ، نقش پيشرو و پيشبرنده خود را در تحولات سياسي کشور باز يابد و متحدين خود را در ساخت اجتماعي جستجو کند. از سوي ديگر جنبش دانشجوئي به حمايت وسيع نيروهاي جمهوريخواه دمکرات و لائيک و مجامع بين المللي بيش از پيش نياز دارد تا بلکه بدين طريق بتواند بر مقاومت خود در مقابل سرکوب بيفزايد ، به رژيم حاکم براي آزادي دانشجويان زنداني فشار آورد و با تمام دشواري ها بتواند به حيات پوياي خود ادامه دهد.
جمعيت دفاع از جبهه جمهوري و دمکراسي در ايران - بلژيک در سالگرد ۱۸ تير ۱۳۸۳ ، بار ديگر پشتيباني خود را از اهداف و برنامه هاي دموکراتيک و مترقي جنبش دانشجوئي و دانشگاه ، اعلام مي کند و از نيروهاي سياسي دمکرات و آزاديخواه در داخل و خارج از کشور و از مجامع بين المللي مي خواهد که به حمايت از اين جنبش برخيزند و رژيم اسلامي ايران را براي آزادي دانشجويان زنداني و ديگر زندانيان سياسي تحت فشار قرار دهند.
جمعيت دفاع از جبهه جمهوري و دمکراسي در ايران _ بلژيک
4 ژوئيه ۲۰۰۴ _ ۱۴ تير ۱۳۸۳

   نظر خود را اینجا وارد نمایید:  


جبهه دموکراتیک طوس(مشهد) @ Copyright 2000 - 2004


دفتر طوس